Hogy került Auschwitzba?
1940 szeptemberében egy utcai razzia során hagyta, hogy a németek elfogják, így került Auschwitzba, hogy ott felderítést végezzen, jelentéseket küldjön és konspirációs tevékenységet szervezzen. A táborban 1943 áprilisi szökéséig tartózkodott.
Mi történt vele a táborból való szökést követően?
A világháború után részt vett a független Lengyelország létrehozására irányuló törekvésekben, többek között a varsói felkelésben is, mely után a murnaui hadifogolytáborba került, majd annak felszabadítása után új személyazonosságot vett fel, Lengyelországba utazott, hogy kiépítse hírszerző hálózatát.
Újabb rabsága
1947. május 8-án a kommunista állambiztonsági szolgálat letartóztatta, börtönbe zárták, kínozták, melyekről ő maga úgy nyilatkozott, hogy borzalmasabbak voltak, mint auschwitzi szenvedései. Végül 1948. május 25-én tiltott határátlépés, közokirat-hamisítás, hadkötelezettség megsértése, lőfegyverrel való visszaélés, kémkedés és merénylet előkészületének bűntettei vádjával halálra ítélték és kivégezték.
Kép forrása: polandin.com
Érdemei közül kiemelkedik, hogy a nyugati szövetséges államok az általa készült jelentések alapján értesültek először a zsidóság németek által szervezett kiirtásáról.
Emlékezete
1990-ben a Pilecki elleni per felülvizsgálata során ezt az ítéletet megsemmisítették.
2019-ben az Európai Parlament a Totalitarizmusok ellen Harcoló Hősök Nemzetközi Emléknapjának nyilvánította ezt a napot.
2006-ban Lech Kaczyński köztársasági elnök posztumusz a Fehér Sas Érdemrenddel tüntette ki Witold Pileckit.
Gyermekei, Andrzej és Zofia Pilecki azóta is aktívan ápolják édesapjuk emlékét.
2022-ben az Alapítvány támogatásával jelent meg az angol után második külföldi fordításként aushwitzi jelentésének szerkesztett változata. A fordítást az Alapítvány kruatóriumának elnöke Biernacki Karol és munkatársa, Rotár Krisztina készítették. Részletek a könyvről>>
Forrás: gov.pl