Idén Kaposvár adott otthon a március 23-i Lengyel-Magyar Barátság Napjához kapcsolódó központi ünnepség sorozatnak, de más városokban is megemlékeztek és közösen ünnepelték magyarok és lengyelek a több mint ezer évre visszanyúló barátságot
Az Alapítvány is képviseltette magát a lengyel–magyar barátság napja alkalmából rendezett központi ünnepségen Kaposváron
Dr. Sulyok Tamás és Andrzej Duda államfők találkozóját színes kulturális programok kísérték. A jeles nap alkalmából Kaposváron került megrendezésre a 10-12. osztályos középiskolásoknak meghirdetett „Lengyelország – Magyarország – Egy barátság története” című történelmi vetélkedő döntője, melynek nyertesei a két államfőtől vehették át díjaikat.
A rendezvénysorozat részeként megtekinthető volt a Lengyel Intézet által felajánlott BarátságABC (ABCPrzyjaźni) című plakátkiállítás és sörgasztronómiai program is várta a vendégeket, mely utóbbi az Alapítvány támogatásával valósult meg.
Az ünnepségeken az Alapítvány képviseletében jelen volt - az első képen balról jobbra - Rosonczy-Kovács Mihály, az Alapítvány kurátora, Biernacki Karol, az Alapítvány kuratóriumának elnöke, Illés Pál Attila, az Alapítvány igazgatója és Mohay Gergely kurátor.


A képen - balról jobbra - Jarosław Bajaczyk, a Lengyel Intézet igazgatója, Anna Radwan-Röhrenschef, a Lengyel Köztársaság Külügyminisztériumának helyettes államtitkára, Illés Pál Attila, az Alapítvány igazgatója, Biernacki Karol kuratóriumi elnök és Mohay Gergely kurátor látható.

A képen - balról jobbra - Jarosław Bajaczyk, a Lengyel Intézet igazgatója, Anna Radwan-Röhrenschef, a Lengyel Köztársaság Külügyminisztériumának helyettes államtitkára, Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök, Biernacki Karol, az Alapítvány kuratóriumának elnöke, Illés Pál Attila, az Alapítvány igazgatója és Mohay Gergely kurátor látható.

Középen Andrzej Duda lengyel és Dr. Sulyok Tamás magyar államfő a „Lengyelország – Magyarország – Egy barátság története” című történelmi vetélkedő díjátadóján.
Kaposvár mellett többek között Székesfehérvár, Eger, Mórahalom és Jászfényszaru városában is megünnepelték a két nemzet közötti több mint ezeréves barátságot. Erről az alábbiakban olvashat részleteket.
Székesfehérváron együtt ünnepelt Opole, az Odera partján fekvő Dél-Lengyelországi város és Székesfehérvár a lengyel-magyar barátság napja alkalmából. Az ünnepségsorozat szerdán a Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközpontban kezdődött, amelyen a vendéglátók és vendégek részéről is köszöntőbeszédek hangzottak el, miközben opolei és fehérvári fiatal művészpalánták adtak közös koncertet. Ahogy felszólalásában Alicja Szymkowicz a lengyel delegáció vezetője fogalmazott:
“Barátságunk olyan érték, amely mélyen a szívünkben gyökerezik, és még mélyebben beágyazódik történelmünkbe.”

Az ünnepségen opolei és fehérvári fiatal művészpalánták adtak közös koncertet.
Fotó: Fehér Gábor
Fotó: Fehér Gábor
Eger is lengyel küldöttséget fogadott a jeles nap apropóján. Vágner Ákos, Eger és Wojciech Bakun, Przemyśl polgármestere az egri várban lévő Egerbe menekült lengyel katonák emléktábláját koszorúzta meg. További részletek>>

Vágner Ákos polgármester elhelyezi a koszorút a lengyel-magyar barátság napja alkalmából a menekült lengyel katonák emléktáblájánál
Forrás: Huszár Márk/Heol.hu
Forrás: Huszár Márk/Heol.hu
Egyedülálló fotókiállítással ünnepelték a lengyel-magyar barátságot Jászfényszarun; Jászfényszaru testvértelepülésére, a Dunajec folyó jobb partján fekvő Zakliczyn delegációja látogatott el, ahol a Lengyelország magyar szemmel, Magyarország lengyel szemmel címmel nyílt fotókiállítás megnyitójára került sor a Szent Erzsébet Közösségi Házban. A tárlaton Bali István és lengyel felesége, Bali Anna lencséjén keresztül fedezhetik fel az érdeklődők Lengyelország és Magyarország értékeit.
További részletek>>
További részletek>>

A képen balról jobbra Kovács Béláné Pető Magdolna, a Bedekovich Lőrinc Népfőiskolai Társaság elnöke, valamint Bali István és Bali Anita látható a fotókiállítás megnyitóján. Fotó: Illés Anita
A Magyar Urbanisztikai Társaság Hild János díjjal kitüntetett város, Mórahalom szakképző iskolájában sporttal ünnepelték a jeles napot. Március 21-én nyílt meg az intézményben a már hagyományosnak mondható magyar-lengyel témájú kiállítás, amelynek idén a sport áll a középpontjában. Az eseményen részt vett Kozák Danuta hatszoros olimpiai, tizenötszörös világ- és tizenhétszeres Európa-bajnok magyar kajakozó, a legtöbb olimpiai aranyérmet nyert magyar női kajakos. Hat olimpiai bajnoki címével a legeredményesebb magyar női sportoló az ötkarikás játékok történetében. Az édesanyja révén lengyel származású olimpikon motivációs előadást is tartott a sportedzőnek tanuló diákoknak.
Mikó Valér tanár a Móra-Net Televíziónak adott interjúban itt beszélt az eseményről. Az interjúban szó esik a Hexa sakkról, amely lengyel találmány, s amely az Alapítvány által szervezett III. Felczak Magyar-Lengyel Sakktábor programjában is szerepelt 2024-ben.

Kozák Danuta olimpikon motivációs előadást tart a sportedzőnek készülő mórahalmi diákoknak. Kép forrása: Móra-Net Televízió