A Wacław Felczak Alapítvány céljai között szerepel a magyar és lengyel nemzet történelmi, kulturális, közéleti területen ápolt kapcsolatával összefüggő tevékenységek mellett a gazdasági területen való értékteremtés is. Nem meglepő tehát, hogy már 2020 végén bekerült az Alapítvány rövidtávú stratégiájának programpontjai közé egy magyar-lengyel összefogás terve a világjárvány utáni gazdasági újjáépítésért.
A tanulmánybemutatón Deák Gábor beszélt az Alapítványról és arról, mi adta az ötletet egy új terület, a gazdaság és a startup felé nyitni.
Az Alapítvány kíváncsi volt, hogy mely pontokon és milyen eszközökkel lehet legjobban elősegíteni a startup szektor szereplőinek tevékenységét és együttműködését, valamint hogy ennek a rendszernek a működését hol és milyen eszközökkel tudja segíteni. A válaszok bemutatására hivatott tanulmány elkészítését Közép-Európa vezető innovációs ügynöksége a Design Terminal vállalta feladatul.
“Az innovációs ökoszisztéma az innovációban résztvevő, értékteremtő szervezetek hálózata, egy nyitott rendszer, amelynek tudományos, kormányzati, üzleti-piaci szereplők egyaránt részét képezik.” Részlet A Lengyel-magyar innovációs ökoszisztéma feltérképezése és fellendítése című tanulmányból |
A cél, hogy elindítsuk az innovációs-startup támogató tevékenységünket, ezáltal hozzájáruljunk a magyar-lengyel innovációs ökoszisztéma fellendítéséhez és egy összefogás megvalósulásához a COVID-19 utáni gazdasági újjáépítésért.
A StartupBlink kutatóintézet által felvázolt globális startup ökoszisztéma térkép vizsgálata alapján a világrangsorban Lengyelország a 27., Magyarország pedig a 37. helyen áll a startupok mennyisége, minősége és az üzleti környezet komponensek alapján. Részlet A Lengyel-magyar innovációs ökoszisztéma feltérképezése és fellendítése című tanulmányból |
Az eseményen részt vett az Alapítvány részéről Rosonczy-Kovács Mihály kuratóriumi tag, Szesztay Ádám a felügyelőbizottság elnöke, Deák Gábor felügyelőbizottsági tag, Hollósi-Györgyei Nóra kommunikációs munkatárs és Zöldy Áron projektmenedzser.
A képen (balról jobbra): Dr. Wisniewski Anna a Lengyel-Magyar Gazdasági Kamara elnöke, Zöldy Áron, a WFA projektmenedzsere, Rosonczy-Kovács Mihály a WFA kuratóriumi tagja, Deák Gábor a WFA felügyelőbizottsági tagja, Szesztay Ádám a WFA felügyelőbizottságának elnöke, és Jónás László a Design Terminál szakmai vezetője.
Az M1 Híradója így számolt be az eseményről és a tanulmánykötet megjelenéséről (3 perc 25 másodpercnél kezdődik az erről szóló rész):
A tanulmány szerint a startupok legnagyobb kihívásai a hálózat- és kapcsolatépítés, a finanszírozás, a tehetségek megtalálása és egy jó csapat kialakítása, valamint tudás, tapasztalatszerzés és ezek megosztása. Az Alapítványnak egy olyan facilitátori szerepet ajánl, melynek révén egy olyan platformot hozhatunk létre, amely információáramlással és a megszerzett adatok, elérhetőségek adatbázisba rendezésével képezheti a fentiek alapját.
„Az alapítványunk szeretne gyújtópont és lehetőség lenni, egy olyan találkozóhely, amelyet megnyitunk a startupok számára.” – mondta el Deák Gábor, a WFA felügyelőbizottsági tagja a tanulmányt bemutató sajtótájékoztatón. |
A tanulmánybemutatón a Design Terminal készített egy videót, melyben Deák Gábor és Jónás László mesél a tanulmány részleteiről. A videó a képre kattintással indul.
2021. június 13-án vasárnap reggel 8 óra 30 perctől a Kossuth Rádióban hallgathatnak meg egy interjút a témában Deák Gáborral.
A tanulmány módszertana Négyféle adatfelvételi módszer: Megalapozó kutatás (Desk research) Részlet A Lengyel-magyar innovációs ökoszisztéma feltérképezése és fellendítése című tanulmányból |
A tanulmányt online itt olvashatja el>>
Sajtómegjelenések a témában: https://www.technokrata.hu/egazdasag/startup/2021/06/16/design-terminal-lengyel/ https://startuponline.hu/hogyan-erositheto-a-lengyel-magyar-innovacios-okoszisztema/ |