Körmendy Adrienne diplomata, történész kapta a Felczak-díjat

Az életműdíj átadás mellett zenei előadások és állófogadásos vacsora várta a vendégeket

November 13-án a Hagyományok Háza épületében került megrendezésre a III. Felczak Gála, ahol átadták a Wacław Felczak-díjat, amelyet az Alapítvány kuratóriuma azzal a céllal hozott létre 2022-ben, hogy ezzel is elismerje azon személyek munkáját, akik az évszázadokon átívelő magyar–lengyel barátság eszméjének továbbörökítéséhez kiemelkedő mértékben hozzájárultak. Idén a díjat Körmendy Adrienne diplomata, történész, levéltáros kapta, aki a magyar–lengyel kulturális, egyházi, tudományos és államközi kapcsolatok aktív alakítója, a két ország és a régió közös történetének fáradhatatlan kutatója, több éven át volt előadója a Varsói Egyetem Magyar Tanszékének, 2014 és 2020 között pedig a Krakkói Főkonzulátus vezetője volt.

Dr. Biernacki Karol az Alapítvány kuratóriumának elnöke adta át a Wacław Felczak-díjat Körmendy Adrienne részére. Fotó: Hegyháti Réka/WFA

A díjátadás előtt köszöntötte a vendégeket Dr. Biernacki Karol elnök úr az Alapítvány részéről, továbbá Jarosław Bajaczyk a Lengyel Intézet igazgatója és dr. Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár.
A program részeként bemutatták az Alapítvány új imázsfilmjét, majd Illényi Katica Magyarország Kiváló és Érdemes Művésze, Termes Rita a Színház-és Filmművészeti Egyetem docense, Szalai Éva zongoraművész, valamint az Alapítvány fiatal nagykövetei, Miranda Liu hegedűművész és Lévai Kamilla orgonaművész előadását hallgathatta meg a közel 150 vendég.

Illényi Katica 19. és 20. századi lengyel szerzők műveit tartalmazó Felczak-lemeze 2022-ben jelent meg. Fotó: Hegyháti Réka/WFA

Illényi Katica ének-, és hegedűművész, Magyarország Kiváló és Érdemes Művésze, Liszt - és Artisjus-díjas előadóművész és Termes Rita, a Színház-és Filmművészeti Egyetem docense az alábbi zeneszámokat adta elő a Gálán:

J. S. Bach: É-dúr Preludium - hegedű
2. W. Kilar: Vocalise - theremin
3. C. Debussy: Clair de lune - theremin
4. G. Bacewicz: Taniec Slowianski - hegedű

A teremint/theremint 1919-ben találta fel Leon Theremin orosz fizikus, aki eredetileg egy távérzékelő kifejlesztésén dolgozott, e kutatás mellékterméke a hangszer, ami lényegében egy rádióhullámok interferenciája által vezérelt analóg szintetizátor. Egyedisége abban áll, hogy ez az első olyan hangszer, amit pusztán gesztusokkal lehet megszólaltatni, anélkül, hogy a zenész magát a hangszert megérintené.

Ezt követően az este egy állófogadásos vacsorával folytatódott, ahol a lengyel és magyar konyha ízeit kóstolva találkozhattak a hazai lengyelség képviselői, illetve a lengyel és a magyar nemzet közötti barátság elmélyítéséért dolgozó meghívottak.

Az eseményről hamarosan elérhetővé válik egy képgaléria, valamint egy videós összefoglaló. 

Az Alapítvány legújabb, 2024-es imázsfilmjét az Alapítvány YouTube csatornáján ide kattintva Ön is megtekintheti>>