Virágzó metropolisz – Varsó
A város a történelem során többször megsemmisült, 1944-ben a varsói felkelés idején porig rombolták a németek. A városlakók hamar hozzáfogtak az újjáépítéshez, aminek köszönhetően Varsó újjászülethetett. Ma felhőkarcolóival, és a kettős megítélésű Kultúra és Tudomány Palotája jellegzetes épületével igazi modern, izgalmas nagyváros benyomását kelti, amely számos kortárs kulturális-, tudományos-, művészeti létesítménnyel (Kopernikusz Tudományos Központ, Varsói Felkelés Múzeuma, Lengyel Zsidóság Történetének Múzeuma), hatalmas zöld parkokkal (a központban található 76 hektáros Łazienki-park) és a régi festmények, fényképek és tervrajzok alapján rekonstruált, 1980 óta az Unesco Világörökség részét képező Óvárossal büszkélkedhet.
A Visztula keleti partjának szabályozatlan, dús, zöld területei és gazdag növényvilága valódi felfrissülést nyújt a nagyváros rohanó forgatagában. A belvárosi Mokotowskán egymást érik a gombamód szaporodó, izgalmas és minőségi lengyel dizájner boltok, menő cukrászdák, pékségek, kávézók és éttermek. A kommunista időkből maradt, olcsó, de igényes lengyel kosztot kínáló tejivók a város (és egész Lengyelország) egyik legjellegzetesebb és egyben legnépszerűbb retro-helyei.
Életre kelt történelem – Malbork vára
Tudtad, hogy Lengyelországban található a világ legnagyobb téglából épült vára? Észak-Lengyelországban, a Pomerániai vajdaságban, a Nogat folyó partján, festői környezetben terül el ez a gyönyörű, több mint 20 hektárnyi középkori erődítmény, amelyet a 13. században emeltek, és a keresztesek nagymesterének marienburgi székhelye volt. A teutonok kétszáz éves uralma alatt többször átépítették, kibővítették, a történelem viharai során pedig a grandiózus erődítmény megfordult a poroszok, oroszok, lengyelek, svédek és franciák kezén is, volt fegyverraktár, jezsuita kollégium, náci főhadiszállás, és számos más funkciót is betöltött.
Az építmény az évszázadok folyamán többször is, így az 1664-es tűzvészben és a II. világháború alatt is hatalmas károkat szenvedett, de a gondos restaurációs munkáknak köszönhetően sikerült megőriznie autentikus jellegét. Ma tekintélyes múzeumkomplexumnak ad helyet, kedvelt turistacélpont, az UNESCO Világörökség rész.
Hármasváros
A több mint egymilliós lakosságú városkomlexum több csomópont köré szerveződik. Gdańsk a szabadságmozgalom bölcsője, a Szolidaritás örök szimbóluma, Gdynia nyüzsgő kikötőváros, mely az 1920-as ’30-as évek modernista, Bauhas épületeiről híres, Sopot gazdag, elegáns tengerparti üdülőhely, ahol egymást érik a hangulatos villák.
Gdańsk a második világháborút követően újjáépített óvárosa tökéletesen visszaadja a patinás történelmi kereskedelmi központ, a gazdag kikötőváros egykori hangulatát, ahol a szláv és német hatás keveredik. Itt található a monumentális II. Világháború Múzeuma, az impozáns Európai Szolidaritás Központ, a 41.620 férőhelyes Energa Gdańsk Stadion, mely a 2012-es UEFA labdarúgó-bajnokságra épült.
Több mint 20 millió lengyel származású ember él a világon, kiknek többsége a Gdynia-i kikötőből indult útnak. Az ő sorsukra emlékezve a Tengeri Pályaudvar épületében lelt otthonra a Emigráció Múzeuma, mely szintén egy különleges objektum. Zórának és Henry-nek tehát bőven jutott látnivaló a Hármasvárosban, amelynek látogatását egy meglepő tengerparti kirándulással zárták: pasztell színek, homokos dűnék, perzselő meleg helyett hűvös fuvallatok, tágas, családbarát strandok, selymes homok. Ezt kínálják ugyanis a Balti-tenger legkedveltebb fürdőhelyei, a Hel-félsziget, Wolin sziget, Świnoujście strandjai.
A WFA | Polska x Henry Kettner sorozat további videóiért kattintsatok a Felczak Alapítvány YouTube-csatornájára.